!!!sad

aktivnosti

clanovi

kontakt

G.L.O.R.I.A. je nevladina organizacija osnovana 2001. godine, koja se bavi istrazivanjem, dokumentovanjem i produkcijom savremenih umetnickih koncepata iz oblasti kulture, kulturne politike, medija i medijskih strategija u umetnosti. Organizacija radi na pripremi i realizaciji projekata kroz programe komparativnih istrazivanja u oblasti kulturne politike i medijskog razvoja, obrazovanja i drugim umetnickim poljima. Kroz takve projekte i partnerstvo G.L.O.R.I.A. nastoji da omoguci sistematicno promisljanje rezultata u kulturi i njihovih dimenzija u razlicitim politickim rejonima i da podrzi univerzalne principe kao sto su kulturna razlicitost, kreativnost i jednakost prava na izrazavanje.

G.L.O.R.I.A. je okupila nekoliko grupa savremenih umetnika, kompozitora, arhitekata i pisaca u kreativne timove koji nezavisno rade na svojim projektima da bi se u trenutku realizacije prikljucili jezgru udruzenja i delovali kao globalni tim.

NOVOSTI>>

home/srpski/english

Miroslav Savic
predsednik udruzenja G.L.O.R.I.A.
avangardni umetnik i kompozitor. Diplomirao je na Fakultetu muzickih umetnosti, Univerzitet umetnosti u Beogradu. Kao umetnik, izlagao je i nastupao na mnogim izlozbama, koncertima, festivalima - kao organizator i ucestnik kulturnih programa i desavanja u Srbiji, bivsoj Jugoslaiji i inostranstvu.

Neke od najznacajnijih aktivnosti udruzenja G.L.O.R.I.A. vezane su za obnavljanje umetnicke scene nakon politickih promena iz 2000 godine.

G.L.O.R.I.A. je organizovala niz tribina i predavanja o poceciam savremene umetnicke scene kod nas u Kragujevcu, Nisu, Novom Sadu, Smederevu, Majdanpeku. Ova serija predavanja odrzana je u saradnji sa art link-om kao i sa lokalnim nevladinim organizacijama. Konketne teme ovih akcija su bile «ODBRANA UMETNICKE TERITORIJE» i « PROBLEM SOCIJALISTICKOG REALIZMA I POKUSAJ DEKONSTRUKCIJE MODERNIZMA i STA SE ZATIM DESILO»

G.L.O.R.I.A. je ucestvovala u organizaciji gostovanja grupe “sesta kolona” iz Holandije i turneje music/performing grupe iz Belgije i Holandije.

U okviru prolave jubileja Nikole Tesle, G.L.O.R.I.A. je relaizovala projekat “Muzicki Hologram – Nikola Tesla” u saradnji sa Umetnickim centrom Guarnerius i Muzejom Nikole Tesle u Beogradu.

U toku poslednje tri godine, G.L.O.R.I.A. se bavila pripremom internacionalnog festivala safe and sound koji je realizovan u decembru 2006, u Beogradu, u saradnji sa organizacijom art&science i sa oko 20 ucesnika.

Istovremeno G.L.O.R.I.A. radi na sredjivanju arhivske gradje i pripremi materijala koji se objavljunje u casopisu art fama (od 2006) i art filter (koji je u pripremi).

Skoncentrisanim naporom clanova redakcije kao i uspostvaljene saradnicke mreze, G.L.O.R.I.A. je uspela ono sto smatralo nemogucim na nasoj umetnickoj sceni:

  • da objedini sve cinioce savremene umetnicke scene
  • da stvori informatini sistem unutar atomiziranih i usamljenih diverziteta umetnosti
  • da se izbori za realnu sliku scene
  • da razvija realnu potrebu za trzistem savremene umetnosti

Ovi vazni uspesi su postignuti pre svega postavljanjem adekvatne strategije na osnovu dobrog poznavanja scene i primenom taktickih finesa u predstavljanju scene s jedne strane kao i u promociji casopisa, sa druge. Dinamika izlazenja casopisa u mesecnom ritmu, uredjivacka koncepcija i napor ulozen u distribuciju kao i redovne promocije casopisa u vecim centrima ali i perifernim lokalnim zajednicama obezbedili su, za kratko vreme, prepoznavanje casopisa art fama kao i udruzenja G.L.O.R.I.A. cime su stvoreni uslovi za vece i kompleksnije projekte.

G.L.O.R.I.A.
Kneginje Zorke 67
11000 Belgrade
Serbia
g0l0o0r0i0a0@gmail.com

Cetvrtak, 23. april 2009. godine u 19:00 sati
Magacin u Kraljevica Marka, Beograd

Otvaranje izložbe DVORIŠTE ZGRADE i predstavljanje publikacije Dvorište zgrade

Autorka izložbe: Marija Đorgovic

Izložba "Dvorište zgrade" predstavlja deo istoimenog projekta koji je iniciran u nameri da se mapira i predstavi stvaralaštvo grupe umetnika mlade generacije u Beogradu nakon 2000. godine. Projekat su 2007. godine pokrenuli umetnici Ivan Petrovic, Vukašin Nedeljkovic, Nenad Jeremic, Oliver Veljkovic, Dušan Jevtovic, Vladan Jeremic i Selena Savic. Iako se nikada formalno nisu deklarisali kao grupa, oni su pocev od pomenutog perioda 2000. godine, delovali u više zajednickih projekata i akcija krecuci se cesto izvan institucionalnih okvira. Dešavanja u privatnim kucama, dvorištima oko stambenih zgrada, ad hoc izložbe, realizovanje pozorišnih predstava, objavljivanje radova putem interneta samo su neke od aktivnosti koje su autori tokom proteklih godina sprovodili. Na izložbi “Dvorište zgrade” u Magacinu u Kraljevica Marka ce pored slika, crteža, fotografija, asamblaža, instalacija i performansa, biti predstavljeni i dokumenti i artefakti sa odredenih dešavanja, sa ciljem da se u vizuelnoj formi ilustruju i rasvetle umetnicke strategije, ponašanje i stavovi jednog dela umetnicke scene nakon 2000. godine u Beogradu.

Na otvaranju izložbe ce u 20.30h biti izveden performans WESTERN IMPRESSIONS Dušana Jevtovica i Nenada Jeremica.

28. april 2009. godine u 20h
Dom kulture Studentski grad, Mala sala

PROJEKCIJA FILMOVA IZ IZBORA VIDEO ARHIVE ARHIVA DEŠAVANjA 2000-2006, U SKLOPU PROJEKTA DVORIŠTE ZGRADE

U okviru ARHIVA DEŠAVANjA 1999-2006. nalazi se video arhiva (http://arhiv.modukit.com ), koja sadrži izbor od dvadeset sedam videa nastalih u pomenutom vremenskom periodu. U sklopu projekta ”Dvorište zgrade” 28. aprila 2009. godine u Domu kulture Studentski grad, bice prikazano 10 filmova u selekciji Nenada Jeremica.

Cetvrtak, 11. septembar 2008. u 19h
NEW MOMENT GALERIJA IDEJA, Hilandarska 14, Beograd

Predstavljanje publikacije "Dvorište zgrade"

video lounge i roazgovor o publikaciji
ucestvuju: Slavko Timotijevic, Marija Đorgovic, Vladan Jeremic
moderatorka: Ksenija Marinkovic

Publikacija "Dvorište zgrade" je nastala kao rezultat projekata ARHIV DEŠAVANJA 2000-2006 (http://arhiv.modukit.com) i FRAME7 i predstavlja osvrt na stvaralaštvo grupe umetnika mlade generacije u Beogradu nakon 2000. godine.

Tokom proteklih godina umetnici su zajedno ucestvovali u velikom broju aktivnosti, razlicitim umetnickim projektima i akcijama krecuci se cesto izvan institucionalnih okvira. Organizovali su dešavanja u privatnim kucama, dvorištima oko stambenih zgrada, objavljivali svoje radove putem Interneta, organizovali projekcije u lokalnim kaficima i izložbe u skvotiranim objektima.

Kroz pojedinacnu saradnju umetnika sa teoreticarima umetnosti i mladim kuratorima nastali su tekstovi o njihovom pojedinacnom i zajednickom radu. Odluka da se ovaj materijal pretoci u knjigu koja ukljucuje kriticki osvrt na umetnicku praksu, te na politicke i socijalne aspekte i prisustvo u javnosti lokalne sredine, predstavlja važan korak u valorizaciji dosadašnjih ostvarenja ove grupe umetnika.

Umetnici predstavljeni ovom publikacijom dolaze iz razlicitih oblasti - primenjena umetnost, fotografija, matematika i arhitektura; rade u razlicitim medijima koristeci gotovo sve forme savremenog umetnickog izražavanja. Oni cine grupu koja nema odredene granice niti kriterijume pripadnosti. Celina grupe izgradena je na uzajamnim odnosima, na cinjenici da su bili u bliskom i intenzivnom kontaktu tokom perioda predstavljene kako zajednicke tako i pojedinacne umetnicke aktivnosti.

umetnici: Nenad Jeremic, Ivan Petrovic, Vukašin Nedeljkovic, Vladan Jeremic, Oliver Veljkovic, Dušan Jevtovic i Selena Savic.
autori tekstova: Jovan Cekic, Marija Djorgovic, Marija Konjikušic, Ksenija Marinkovic, Vladan Radovanovic, Lazar Stojnovic, Nikola Šuica, Miško Šuvakovic i Slavko Timotijevic
dizajn publikacije: Dušica Dražic
izdavaci: G.L.O.R.I.A. & SONDA

 

Cetvrtak, 15. novembar 2007, Beograd

Projekat FRAME7 and the book "COURTYARD"

dvoriste zgrade .pdf

Projekat FRAME7 je iniciran u nameri da se mapira jedan period umetničkog delanja dela mlade scene u Beogradu i nosi veliku odgovornost da ovu produkciju predstavi kao njen značajan segment. Knjiga "7a" je nastala kao rezultat ovog projekta i predstavlja specifičnu retrospektivu umetničkih praksi umetnika koji su u periodu posle 2000. godine živeli i radili u Beogradu.

Tokom proteklih sedam godina, umetnici su zajedno učestvovali u velikom broju aktivnosti, različitim umetničkim projektima i akcijama. Kroz pojedinačnu saradnju umetnika sa teoretičarima umetnosti nastali su tekstovi o njihovom radu. Odluka da se ovaj materijal pretoči u knjigu koja uključuje kritički osvrt na umetničku praksu, te na političke i socijalne aspekte i prisustvo u javnosti lokalne sredine, predstavlja vazan korak u valorizaciji dosadašnjih ostvarenja ove grupe umetnika i procene njenih uticaja na savremenu umetničku praksu.

Umetnici koji su predstavljeni ovim projektom čine grupu koja nema određene granice niti kriterijume pripadnosti. Celina grupe je izgrađena na uzajamnim odnosima, na činjenici  da su bili u bliskom i intenzivnom kontaktu tokom perioda predstavljene zajedničke i pojedinačne umetničke prakse. Značajan deo ove produkcije postavljen je na arhiv dešavanja

umetnici: Nenad Jeremić, Vladan Jeremić, Dušan Jevtović, Vukašin Nedeljković, Ivan Petrović, Selena Savić i Oliver Veljković

autori: Jovan Čekić, Marija Đorgović, Marija Konjikušić, Ksenija Marinković, Vladan Radovanović, Mihajlo Ristić, Lazar Stojnović, Nikola Šuica, Miško Šuvaković i Slavko Timotijević